Duygu Karaer Vaka Analizi

Not: Bu içeriği satın aldığınız tarihinizden itibaren 48 saat boyunca erişebileceksiniz. Sonrasında içeriğe erişiminiz sonlanacak.

Klinik Psikolog Duygu Karaer Kimdir?

Psikoloji eğitimini Koç Üniversitesi’nde tamamlayan Duygu Karaer, Bahçeşehir Üniversitesi’nde bağlanma güvenliği, kendilik algısı ve davranış problemleri arasındaki ilişkileri araştırdığı tez çalışmasıyla yüksek lisans derecesini aldı.

Kognitif Terapi Eğitim Programı’na katılarak uygulayıcı sertifikası aldı. Psikiyatri servisinde çalışırken, bir yandan da psikodinamik yönelimli süpervizyon eşliğinde poliklinikte yetişkinlere psikoterapi hizmeti vermeye başladı.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı`nda (TEGV), ‘Kendime Yolculuk’, ‘Küçük Sanatçılar’ ve ‘Düşler Atölyesi’ gibi çocukların sosyalleşirken öğrenmelerini hedefleyen, sanatsal, duygusal ve akademik anlamda gelişime katkı sağlayan etkinlikleri yürüttü.

Şu anda İstanbul’da, kurucularından biri olduğu Mona Gelişim çatısı altında, ergen ve yetişkinlerle psikodinamik yönelimli bireysel psikoterapi çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda, çocuklar ve yetişkinler için atölye ve grup çalışmaları yürütmektedir.

Bu vaka analizinde Klinik Psikolog Duygu Karaer, borderline kişilik örgütlenmesi olan ve kendine zarar vermeye yönelik riskli davranışlar sergileyen bir danışanla ilerleyen bir psikoterapi seansını canlandıracak. Böyle bir vaka karşısında psikodinamik yönelimli bir psikoloğun seansta nasıl bir yol izleyeceğini görme fırsatı bulacaksınız.

*Etkinliğimiz psikoloji lisans, psikoloji yüksek lisans, PDR öğrencilerine ve mezunlarına açık olup kayıt sonrasında doğrulama istenecektir.

Vaka analizleri, psikoloji lisans, klinik psikoloji yüksek lisansı, PDR öğrencilerine ve mezunlarına yönelik gerçeğe en yakın şekilde hazırlanmış kurgusal klinik terapi seanslarından oluşmaktadır. Öğrencilere, deneyimli psikologların çeşitli vakalar karşısında danışanlarına nasıl yaklaştıkları ve seansta nasıl ilerlediklerinin gösterilmesi amaçlanmaktadır.

İlk vaka analizi için Uzman Psikolog Emir Erünsal, Uzman Klinik Psikolog Nazende Öksüz Özdemir ve Uzman Klinik Psikolog Duygu Karaer bizimle olacak. Uzmanlık alanları hakkında bir vakayı ele alacak olan uzmanlarımız, katılımcılara terapi seansı gösterildikten sonra onlarla beraber vakayı analiz edecekler. Aşağıda, vaka analizlerimiz hakkında daha detaylı bilgiyi bulabilir, uzmanlarımızın vaka analizindeki ekollerini ve ele aldıkları konuları daha detaylı görebilirsiniz.

 

Vaka Analizi Nedir?

Vaka analizleri, psikoloji lisans, klinik psikoloji yüksek lisansı, PDR öğrencilerine ve mezunlarına yönelik yönelik hazırlanmış kurgusal klinik terapi seanslarından oluşmaktadır. Öğrencilerin, deneyimli psikologların çeşitli vakalar karşısında danışanlarına nasıl yaklaştıklarını ve seansta nasıl ilerlediklerini alana girmeden önce görebilmelerini amaçlamaktadır. Danışan ve terapist arasında gerçekleşecek bu vaka analizinin gerçeğe en yakın şekilde canlandırılması için seans ortamı profesyonel koşullarda hazırlanmakta ve danışanı profesyonel bir oyuncu canlandırmaktadır. Bütün süreç etik kurallara uygun şekilde hazırlanmıştır.

Kaydolunan her bir etkinlikte, 1 hafta içerisinde 3 vaka incelenecektir. 80 dakika olarak planlanan modellerde ilk 50 dakika danışan ve uzman arasındaki terapi seansı izlenecek, kalan 30 dakikada ise katılımcılardan gelecek sorular uzmanımız tarafından cevaplanacaktır. Katılımcıların oturumdan en yüksek verimi alabilmesi amacıyla her oturum için 30 kişilik bir kota bulunmaktadır. (Katılımcılara oturum esnasında en yüksek verimi sağlamak amacıyla her oturumumuz 30 kişiden oluşmaktadır. Oturum 30 kişilik kotaya ulaştığında tekrardan yayınlanacaktır.)

Vaka analizleri psikoloji lisans, klinik psikoloji yüksek lisansı, PDR öğrencilerine ve mezunlarına yönelik, farklı ekollerden gelen psikoterapistlerin farklı problem ve tanılara sahip danışanlarla nasıl seans yürüttüğünü görebilmeleri ve bu psikologlara soru sorma olanağı bulabilmelerini sağlamaktadır. Bu sayede öğrencilerin klinik alanda kariyerlerine adım atarken daha bilinçli ve donanımlı olmaları hedeflenmektedir. Sizler de seans tecrübesi kazanmak ve kariyer yolculuğunuzda ne yapmak istediğinize karar vermek istiyorsanız, etkinliğimize kaydolabilirsiniz!